Su Kaçağı Bulma

Kırmadan su kaçağı bulan Altyapı Tesisat ile tanıştınız mı?

Su kaçağı bulma sorunları ve işlemleri için eski alışkanlıklara son. Yetkili uzman su tesisat ustalarından oluşan kadromuz su kaçağı bulmak için kameralı sistemler kullanmaktadır. Kadromuzdaki su kaçağı bulma ekibinin asıl görevi, arızalı bölgeyi kamera ile kontrol etmesinin ardından su kaçağını bulmasıdır. Daha sonrasında tespit edilen sorunlu bölgeye profesyonelce tamir yapmasıdır. Altyapı Tesisat bünyesinde su kaçağı bulmaya yarayan bütün cihazlar mevcuttur. Misyonumuz; konut ve ticari alanlarda meydana gelen su sızıntılarının yerini belirleyip, en az hasarla onarımını tamamlamaktır.

su-kacagi-bulma

su kaçağı bulma

Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Tesisat borularında su kaçağı olduğundan şüpheleniyorsanız yazımızda vereceğimiz ufak ipuçlarını takip ederek evinizdeki sorunlu bölgeye müdahale yapmalısınız. Öncelikli olarak sorunun soğuk su tesisatında kaynaklandığını düşünüyorsanız, dairenin ana vanasını kapatıp bir kaç saat beklemelisiniz. Su kaçağı bulma, alt kattaki komşunuzun tavanından sular damlamasına neden olabilir. Kapatılan ana vanasının ardından damlayan sular hala azalmadıysa, müdahale edilecek yerin sıcak su boruları olduğunu söyleyebiliriz. Su kaçağını gidermek için kombinin altında bulunan sıcak su vanasını kapatıp bekleyiniz. Uygulama yeniden yanıt vermiyorsa ve pis su borularında kaçak olduğunu düşünüyorsanız, şüphelendiğiniz boruları bir kaç gün kullanmadan beklemeniz gerekmektedir.

Kameralı sistemler kullanarak borulardaki su kaçaklarının nedenini tespit ederek doğru müdahaleler yapacak olan Altyapı Tesisat yetkilileri, su kaçaklarında size yardımcı olacaktır.

kamerali-su-kacagi-bulma

kameralı su kaçağı bulma

su-kacagi-tespit-islemi

su kaçağı bulma işlemi

su-kacagi-tespit-hizmeti

su kaçağı tespit hizmeti

[one][call_to_action text=”Su Kaçağı Bulma Merkezi” btn_title=”Su Kaçağı Bulma Servisi” btn_link=”tel://0539 451 0741″ class=””][/one]

Hangi Dairenin Su Kaçırdığını Bilmiyorsanız ;

Söz konusu su kaçağı bulma işleminin hangi daireden kaynaklandığını bilmiyorsanız ve üst kattan damlayan bir su akıntısı varsa; sorun üst kattan kaynaklanıyor olabilir. Fakat üst kattaki komşunuz sorunun kendi, tesisatından kaynaklanmadığını iddia ediyorsa o zaman ne yapmalısınız? Başka bir örnek verecek olursak üst katınızda iki daire olduğunu varsayalım. Sorun teşkil eden sıkıntının hangi daireden geldiğini kestiremiyorsanız ne yapmalısınız ?

Sızıntıların kaynaklandığı yeri bulamamak elbette pek çok problemi beraberinde getirebilir. Sızıntıyı unutup kendinizi komşularınızla tartışıyorken bulabilirsiniz. Her ne olursa olsun durum oldukça can sıkıcı ve kızdırıcı bir hal alabilir. Böyle bir durumda yapmanız gereken şey ; sakinliğinizi koruyarak havalandırma boşluğundan bakmak ve hangi daireden su sızdığını tespit etmektir. Tespit edemediyseniz Altyapı Tesisat’ ın kameralı su kaçağı bulma hizmeti veren su tesisatçısı olduğu gibi; robotla su kaçağının nerede olduğunu tespit edebilen ustaları da bulunmaktadır. Altyapı Tesisat firmamızın güvenilir ekibinden yardım isteyebilirsiniz. Sadece tek bir telefon uzaklığınızdayız. Böylelikle hiç bir daire ile muhatap olmadan, duvarlarda kırma yapmadan su sızıntısının kaynağını öğrenebilirsiniz. Ek olarak tecrübelerimiz doğrultusunda şunu da belirtmeliyiz ki , kaçakların %99 u üst kattaki dairelerin banyolarından kaynaklanmaktadır. Temiz su tesisatımız da ki kaçaklar noktasal olarak tek fayans dan su kaçağı bulma işlemi yapılmaktadır. Anında müdahale ile onarımı yapılıp müşterimizin sıkıntısına son verilir.  Atık (pimaş) su kaçaklarında nemli bölgenin en yoğun yerleri bulunup su kaçağı tespiti edilmektedir müdahalesi zor olmakla beraber kırım alanı fazla olmaktadır. Şirketimiz uzman ekiplerle bu sorununa da çözüm üretmekte müdahale ederek müşterimizi sıkıntıdan kurtarmaktayız.

su-kacagi-nasil-anlasilir

su kaçağı nasıl anlaşılır

Su Kaçağı Belirtileri Nelerdir ?

 • Su faturanıza yüksek ücretler ödemek zorunda kaldığınızda,
 • Su sayacınız, musluklar açık olmadığı halde sürekli dönüyorsa,
 • Banyonuza tadilat yaptırdığınız halde, alt katın tavanındaki sararmalar hala devam ediyorsa,
 • Evinizde normalde kanalizasyonda yaşayan böceklerde çoğalma yaşandıysa,
 • Duvarlarda rutubet veya ıslanma şikayeti olunduğunda,
 • Seramiklerin arasında bulunan derzler renk değiştirmeye başlamışsa,
 • Islak ya da kuru zeminlerde, sürekli yüzeye su çıkması halinde
 • Yüksek su basıncı
 • Küçük boru çapı
 • Toprak özellikleri ve çökmeler
 • Boru malzemesinin düşük kalitede olması
 • Çeşitli onarım faaliyetleri
 • Terk edilmiş bağlantılardır.

Su kaçağı meydana gelebilmektedir. Su kaçağının meydana gelmeden önce tespit edilebilmesi, sorunun büyümeden çözülmesi için önem teşkil etmektedir.

su-kacagi-bulan

su kaçağı bulan

Cihazla Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

Su kaçağının bulunabilmesi için bazı teknik cihazlar kullanılmaktadır. Bu cihazlar suyun aktığı yeri tespit ederek, mevcut kaçağı bir ekran yardımıyla göstermektedir.

Bunlar tesisat şirketlerinin su kaçağı bulmak için kullandığı 3 farklı cihaz bulunmaktadır. Bunlar kullanım yerlerine göre ;

dinleme-cihaziyla-su-kacagi-bulma

dinleme cihazıyla su kaçağı bulma

Dinleme Cihazı : Su kaçağını bulmak için en çok kullandığımız cihaz, dinleme cihazıdır. Cihazın diğer cihazlardan ayrılan bir özelliği olarak, en hassas verileri veren alet olduğunu söyleyebiliriz. Sıcak su ve soğuk su şebeke tesisatlarında su kaçağının yerini hızlıca tespit edebilen dinleme cihazı, kaçağın yerini noktasal veriler ile kullanıcıya sunan oldukça kullanışlı bir alettir.

termal-kamerayla-su-kacagi-bulma

termal kamerayla su kaçağı bulma

 Termal Kamera : Genellikle sıcak su borularında meydana gelen sızıntının yerini tespit etmek için kullanılmaktadır. Fakat diğer cihazlardan eksik bir yönünün olduğunu söyleyebiliriz. Markası ne olursa olsun termal kameralar, yardımcı bir cihazdan öteye gidememektedir. Cihaz sayesinde önce sıcak su borularının tespiti yapılır. Daha sonrasında dinleme cihazı ile nokta atışı yapılarak kaçağın yerinin tespit edilmesi gereklidir.

Pis Su Kamerası : Sızıntının meydana geldiği pis su giderlerinde bazı hasarlar meydana gelmektedir. Pis su kamerası sayesinde, el yardımıyla servis hizmeti verdiğimiz yerlere göndermiş olduğumuz kamera ile tespitler yapılmaktadır. Yapılan tespitler sonucunda tesisat hataları ve boru kırıkları, cihazın ekranında görülmektedir. Böylelikle sorunlu yerlere müdahaleler mümkün hale gelir.

nem-olcerle-su-kacagi-bulma

nem ölçme makinesiyle su kaçağı bulma

 Nem Ölçer : Sıvı ile temas halinde bulunan ortamların 3 cm kadar derinliğine inebilen Nem ölçer cihazı , nem seviyesini ölçmek için kullanılmaktadır. Cihazın eksik bir yönü olarak, sızıntının yeri tam olarak tespit edilememektedir. Tıpkı termal kamerada olduğu gibi nem ölçer cihazı da yardımcı bir cihaz olarak kullanılmaktadır. Böylelikle iş yükü azaltılarak,sorun giderilebilmektedir.

Su Kaçağı Bulma Yöntemleri ;

Su kaçağı bulma hizmeti sırasında hangi yöntem ile tekniklerin kullanılacağı seçiminin yapılabilmesi için, öncelikli olarak bölgenin durumu gözden geçirilmelidir. Daha sonrasında mevcutta bulunan ekipmanlar kontrol edilmelidir.

 

En Fazla Kullanılan Su Kaçağı Bulma Teknikleri

 1. Tahmin yürütüp seramikleri kırarak su kaçağını bulma tekniği,
 2. Termal kamerayla sıcak su kaçaklarını bulma,
 3. Boru kamerası kullanarak görüntüleme,
 4. Boruya verilen gazı izleyerek su kaçağı bulma,
 5. Boyalı su kullanarak su kaçak bulma yöntemi
 6. Akustik cihazla dinleme yaparak su kaçağın sesini bulma
 7. Kimyasal ilaç kullanılarak patlak borunun tamiri
 8. Ortamda en fazla nem bulunan noktayı tespit etme

Yukarıda su kaçağı ve su kaçağı bulma hizmetlerinden bahsettik. Su kaçağı bulma probleminiz ne olursa olsun, bizimle iletişime geçtiğiniz takdirde bu bir sorun olmaktan çıkacaktır. Sunduğumuz tüm hizmetler 2 yıl garantili olup, bulamadığımız hiç bir su kaçağı probleminden ücret talep etmiyoruz. Evet yanlış duymadınız. “Bulamadığımız hiç bir su kaçağı bulma işleminden ücret talep etmiyoruz!”

Bu yazıya oy vermek için tıklayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]