Su sızıntısı bulma, su sızıntısı nasıl bulunur adlı makaleyi incelemektesiniz. Evdeki su sızıntılarının belirtileri şu şekilde oluşabilir; tavanların ya da duvarların sararması, küflenmesi, pis koku ve su damlacıkları oluşması en çok rastlanılan sorunlardır. Sizin de su sızıntısı şüpheniz varsa Altyapı Tesisat firmasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Su Sızıntısı Bulma İşlemi Nasıl Yapılır?

Su-Sizintisi-Bulma

Su Sızıntısı Bulma

Uzman ekibimiz ilk olarak şebeke suyunu kontrol eder. Sızıntı tespiti uygulanır ve eğer bir sorun var ise dinleme cihazı ile sorunlu bölgeyi tek seferde bulur ve onarımı o yönde gerçekleştirir. Eğer sorun görülmez ise kameralı pimaş görüntüleme cihazı devreye girer. Küvet, gider içleri, lavabo ve ana giderlerde su sızıntısı tespiti yapılır. Sonraki işlem sıcak su ve izolasyon sızıntıları için termal görüntüleme kamerası ile görüntülenir.

Bir diğer su sızıntısı bulma yöntemi ilaçlı kapatıcılardır. Bu ilaçlar çoğunlukla kalorifer su sızıntısı bulma ve su tesisat sızıntısı için üretilmiştir. İlacın görevi su sızıntısı bulma olan bölgeyi hava ile temasını engelleyerek deliği kapaması işlemidir.

Evinizde su sızıntısı var ise; muslukları ve sifon dolum vanalarını kapatın. Dairede ara ara meydana gelen su sızıntısı var ise bu kirli su sızıntısını gösterir. Kombi suyunda azalma meydana geliyorsa kendi dairenizin duvarlarında kabarmalar var ise kalorifer tesisatında su sızıntısı var demektir. Firmamız bu noktada su sızıntısı tespiti yapabilir. Sadece kullanım halindeyken sızıntı meydana geliyorsa atık su sızıntısı ihtimali yüksektir.

Eğer banyodan alt kata su sızıntısı geliyorsa binanızda ki bu sızıntıyı bulmak için uzman ekipleri olan firmamızdan yardım isteyebilirsiniz.

Tesisatın sızıntı yapma nedenleri arasında eski malzeme kullanımı ve yanlış kaynak yapma yani usta hatası görülebilir. Su sızıntısında cihaz kullanımı yapılmadığı takdirde etraf kırılıp dökülmeye başlar ve yapının gereksiz kırılması halinde masraf artar.

 

Duvarda Su Sızıntısı Bulma

Duvarda Su Sızıntısı Bulma

Su Sızıntısı Bulma İşlemi

Su sızıntısı bulma işlemi kamera sistemi yapılarak bulunmalıdır. Aksi takdirde tam bir tespit işlemi yapılamaz ve tespit işlemi için özel test cihazları kullanılması gereklidir.

Su sızıntısı bulma işlemi bilinçli müdahalelerle ve öz verili çalışma gerektiren bir meslektir. Bu işin sorumluluk gerektirdiğinin bilincinde olmayan kişiler tarafından yapılması halinde ileride mutlaka bir sorun çıkacaktır. Zaten su sızıntıları bilinçsizce yapılan işlemler sonucu meydana gelmektedir. Bazen de yanlış malzeme seçimi sonucu sızıntı meydana gelmektedir. Firmamız son teknoloji cihazları kullanarak sizlere hizmet vermektedir.

Bir diğer sızıntı sebebi kalorifer sızıntısıdır. Kalorifer tesisatında sızıntı olup olmadığını anlamak mümkündür. Bunun tespiti kombi su kaybı testi işlemi ile olmaktadır. Eğer kombi su eksiltiyorsa tesisatın bir bölümünde su sızıntısı (su kaçağı tespiti) var demektir. Bu sızıntının çeşitli nedenleri olabilir ancak en belirgin nedeni genleşmeden kaynaklı çatlamalardır.

Kalorifer tesisatı için kaçak giderici madde kullanılarak başarılı olunuyor. Ama bu işlemin yine uzman ekip tarafından yapılması gerekir. Kalorifer kaçak giderici madde uygulanmadan önce tesisatın temiz olması gerekmektedir. Tesisat temizliği yapılmaz ise petekler tıkanır ve yeterli ısı kaybı yaşanabilir. Petek temizliği kaçak olmasa dahi iki ya da üç yılda bir yapılması gerekir. Sizde her konuda Altyapı Tesisat firmasından yardım isteyebilir ve sorun ne ise hizmet isteyebilirsiniz.

 

Kaynak; https://www.altyapitesisat.com/

Bu yazıya oy vermek için tıklayın!
[Toplam: 35 Ortalama: 4.8]